fbpx

Oyun çocuklar için neden önemlidir?

Çocukların gelişiminde uyaran çeşitliliği önemlidir. Bu nedenle ne kadar çok çeşit ve özellikte oyuncak, gezilen görülen yer ve ne kadar çok insanla iletişim imkânı olursa çocuğun zekâ gelişimi de o kadar olumlu etkilenmektedir.

Oyun oynamak ise sadece eğlence olarak algılansa da, çocukların gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuklar günün belli bir saatini oynayarak geçirirler. Bu sürece sizin de dâhil olmanız, çocuğunuzla kurduğunuz iletişimin güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

“Oyun oynamak çocukların doğal yaşamının en önemli parçasıdır”

Çocuğunuzun sınırsız hayal gücünün dışavurumu olan oyun, onun yaşamının doğal bir parçasıdır. Çocuklar oyun sırasında eğlenir, tüm enerji ve ilgilerini onun üzerine yoğunlaştırırlar. Hata yapmaktan korkmadıkları için oynarken rahatlarlar ve bu süreçten doğal olarak pek çok deneyim kazanırlar.

Çocuklar oyunla çevresini ve kendini tanır, yeni bilgi ve beceriler edinir, arkadaşlarıyla ilişki kurar. Oyunda aldığı roller sayesinde dünyaya başka pencerelerden bakmayı, neden-sonuç ilişkisi kurmayı ve kendi fikirlerini dile getirmeyi öğrenirler.

“Oyun, fiziksel gelişimi destekler.”

Çocuklar oyun oynarken atlayıp zıplayarak denge, esneklik, hız ve dikkat gibi becerileri geliştirirler. Vücutlarını kontrol edebilmeyi ve hangi nesnelere ne kadar güç uygulamaları gerektiğini fark ederek böylece kaslarını kullanmayı öğrenirler.

Bu şekilde fiziksel özelliklerinin farkına vararak önlerine çıkan farklı engellerle nasıl baş edebileceklerini öğrenirler. Bunun yanında, ince ve kaba motor becerilerinin ve kemik yapılarının sağlıklı gelişmesi açısından büyük önem taşır.

“Oyun, çocukların duygusal gelişimine katkı sağlar.”

Duygusal gelişim, çocuk gelişiminin en önemli parçalarından biridir. Gerek çocuğun karakterinin şekillenmesinde, gerekse sosyal çevresi ile iletişiminin gelişmesinde etkili bir rol oynar. Oyun sırasında çocuklar sınırsız hayal güçleri ile istedikleri karaktere bürünebilir ve insanların farklı kişilikleri, duyguları ve zevkleri olduğunu öğrenebilirler.

Bu da başka insanlara karşı hoşgörü ve anlayış gibi duyguların pekişmesinde etkilidir. Çocuğunuzla beraber oynarken, oyunu tamamen onun kontrol etmesine izin vermeniz ve ona ayak uydurmanız onun kendi iç dünyasındaki gerçek duygu ve düşüncelerini ifade ettiğini fark etmenizi sağlar. Bu durum, çocuğunuzu üzen veya endişe veren bir olayı öğrenebilmeniz için önemli bir şans olabilir.

2019-02-05T10:45:17+03:00