fbpx
Hamilelik ve çocukluk dönemi2020-04-22T16:46:34+03:00

Hamilelik ve Çocukluk Dönemi

NAHOŞ YAZ SÜRPİZLERİNE ETKİLİ ÇÖZÜMLER

Siz önleminizi alın, bırakın çocuklar oynasın.

Havaların ısınması ile birlikte parklar, bahçeler, deniz kenarları bizi bekler. Çocuklu ya da gebe olunca da alınacak önlemler de taşınacak çantaların içerikleri de çeşitlenir. Amaç temiz hava almak, çoğumuzla birlikte güzel vakit geçirmek, eğlendiğini gözlerinden okumakken bazen de nahoş sürprizlerle karşılaşmak da olasıdır.

Bunlardan en başında ise, parkta koşup oynarken görülebilecek düşmeler sonrası sıyrıklar, arkadaş çarpışmaları sonrası doku zedelenmeleri- morarmalar, bisikletle heyecanla yol alırken düşme sonrası yaralar olabiliyor.
Biz yetişkinleri de dahil edersek, güneş yanıkları, pişikler, çimenler, otlar arasından gelen böcekler, yaz gecelerinin kahramanı sivrisinek ısırması, sonrası kaşıma ve yara hali.

Hepimizin temiz havaya çıkmaya ihtiyacı var, olabilecekleri düşünüp eve kapanmaya gerek yok. Tüm bunların birkaç püf noktası öneri ile üstesinden kolayca gelebileceksiniz.

Güneş harika bir D vitamini bizim için, çocukların da gebelerin de buna ihtiyacı var. Ancak güneş çarpması ve yanıklardan korunmak için, dışarıya güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu 10:00- 15:00 saatlerinde dışarıya çıkmayınız. Kıyafetler açık renkli, ter emebilen pamuklu türünde seçip, mutlaka şapka gözlük takıp, sizin için ve çocuğunuz için evden çıkmadan önce uygun içerikli güneş koruyucusu sürünüz. Su ve kum güneş ışınlarını yansıtarak yanma ve çarpma riskini arttır. Su içindeyken de korunmaya devam ediniz. Güneş altında sizin ya da çoğunuzun derisinin kızarmadığını görüp her şey yolunda zannedebilirsiniz. Güneş yanığı kendini maruziyetten üç- dört saat sonrasında gösterir bu da çok geç olabilir.

Havuz ve denizde kullanılan yüzmeye yardımcı gereçler ya da yüzme kıyafetlerini de dikkatle seçmekte fayda var. Kullanılacak gereçlerin sivri köşelerinin ve keskin hatlarının olmamasına, kullanacak kişinin yaş ve bedenine uygun olmasına dikkat ediniz. Yüzme kıyafetlerinde, genital organlarını sıkmayacak, dikişleri önde değil, yanlarda olan, çabuk kuruyan ve Ultraviyole koruyucu yüksek modelleri tercih ediniz. Yüzme için hazır bez kullanacaksanız kilosuna uygun numarasını seçiniz.

Uygun seçilmeyen deniz ürünlerinde sürtünme sebebiyle oluşan tahrişler, özellikle tuzlu su değdikçe yanma hissi yaratır. Günlük kıyafetlerin teması sonrası huzursuzluk vermesi de cabasıdır. Burada krem uygulayabilirsiniz. Burada Sudocrem ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bisiklet, scooter, paten gibi eğlence araçlarında mutlaka kask, dizlik ve dirseklik kullanımının önemini çocuğunuza anlatınız. Kullanmasını sağlayın.

Düşme, çarpmaya bağlı sıyrık ve yaralar için ise, öncelikle çocuğunuzu rahatlatın. Sarılın. Dikkatini dağıtın. Panik yapmadan bölgeyi temiz akan bir su altında toprak, çakıl gibi yabancı maddelerden uzaklaştırın ve sabunlayın.  Yaralanmalar için doktorunuz ile de iletişime geçiniz.

Derin kesiler ise, özellikle kanama olabilir. Elinizin altında ne var ise, temiz bir alt bezi, temiz bir peçete ya da çıplak eliniz ile kanamayı durdurmak için basınç uygulayınız. Kalp seviyesinden yüksekte tutunuz. Eğer kanama 15 dakikadan fazla sürer ise, baskıyı ve bez miktarını arttırın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Morarmalar var ise, özellikle alt bacak ön kısım ve arkalarında, kollarda dirseklerde bunlar oyun esnasında olan durumlardan kaynaklandığı düşünülür. Moraran bölgeleri rahatlatmak için buzu beze sararak 10- 15 dakika soğuk uygulamaya yapmak iyi gelecektir. Buzu direkt cilde uygulamayınız.

Sinek, böcek, arı ısırmalarını önlemek için, bakımı yapılmamış bahçe ve yeşil alanlardan uzak tutunuz. Yağmur sonrası arıların yoğun olduğu yerlerde durmayınız. Arılar parlak ve koyu renklere gelir, siz beyaz ve pastel tonlarda giyinin ve çocuğunuzu da öyle giydirin. Parfüm, losyon ve saç spreyi kullanmayın.

Böcek ve kenelerden korunmak için, bahçe tarzı yerlerde olacaksanız, ince ve uzun kollu- bacaklı kıyafetler giydirin, çoraplarını da paçalarını içine alacak şekilde giydirin.

Sivri sineklerden korunmak için, onların çıkış saatlerinde dışarıda olmayın. Pencerelerinizi telleyin. İllaki çıkmanız gerekir ise, bebek arabasına koruyucu file takın, doğal içerikli sivrisinek kovar sürünün.

Eğer ısırır ise, kaşıntı da olur ise, soğuk uygulama yapınız. Sizin de onun da kaşıyabileceği için tırnakları kesiniz. Kaşınmaya bağlı tahriş için Sudocrem kullanabilirsiniz.

Annelik hayatını pratik hale getirmek keyif katar. Gebelerin, annelerin ve çocuklarının da bakım çantalarında olmazsa olmaz bir krem vardır ki o da: Sudocrem’dir.

Önemlidir: Deri yaralanmalarında tetanos riski vardır. Çocuğunuzun ve sizde açık bir deri yaralanması olur ise tetanoz aşısının ne zaman yapıldığını ve güncelliğini kontrol edin. Yarada şişme, sıcaklık artışı, ağrı, etrafında kızarıklık, yara yerinden iltihaplı akıntı ve beklenmeyen bir durumda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçiniz.