fbpx
Pişik hakkında bilinmesi gerekenler2019-02-05T11:02:27+03:00

Pişik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek cildi çok hassastır.  Özellikle kıyafetler ve beze bağlı sürtünme kırmızı noktalar halinde isiliğe, bez bölgesinin nemli ve havasız kalması, anne sütü- mama- ek gıda ile besleme, kimyasal maddeler, alerjiler, dışkı ve idrar içeriği genital bölgede tahrişe sebep olabilir.  Bu nedenle pişik çok yönlü değerlendirilmelidir.

En sık görülen pişik şeklidir. Cilde kıyafetler ve bezin sürtünmesi, havasız ve nemli kalması en büyük etkendir. Kız bebeklerde bezin arka kısmına doğru, erkek bebeklerde ise ön tarafta daha sık görülür. Bezin bağlandığı karın tarafında da olabilir. Huzursuzluk yaratır.
Bezlemeye bağlı pişikler doğru bakım ile birkaç gün içinde geçer.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde pişik çok nadirdir. Bebeğin özellikle anne sütü içeriğine karşı hassasiyeti var ise, pişik tedavisinin dışında da önlemler alınmadır. Anne beslenmesine dikkat etmelidir.
Mamanın içeriğine bağlı olarak dışkı alkali olacağından pişik görülmesi daha sık görülebilir.
Ek gıda döneminde ise, gıda çeşitliği sebebiyle dışkı daha tahriş edici düzeylere ulaşır. Pişik daha sık görülür.

Yaz mevsiminde sıcağa bağlı olarak terleme, cildi aşırı nemlendirmesi ve sürtünme etkisini arttıran bir etkisi vardır. Kışın ise, üşümemesi için kat kat giydirme sebebiyle sürtünmeye bağlı pişik görülebilir.

Bebek cildine uygun bakım ürünleri seçmek çok önemlidir. Alt temizliği sonrası genital bölgeyi sabunlamak, alkol- parfüm ve paraben içeren temizleme mendilleri, cildin daha da kurumasına ve tahriş olmasına sebep olur.
Kilolu, çok terleyen, alerjik, diş çıkarma dönemi, ishal ve antibiyotik tedavisi alan, cildi atopik ya da seboreik dermatit olan bebek pişiğe daha yatkındır ve huzursuzluk yaratır.
pişik

Pişiği önlemek ve tedavi etmek için yapılacaklar:

“Pişiği önlemenin formülü: Bezlenen bölgenin kuru ve temiz tutulmasıdır”.

  • Bebeğinizin kilosuna uygun, sıkmayan, emicilik özelliği yüksek dermatolojik olarak test edilmiş, tek kullanımlık bebek bezi kullanınız.

  • Bebek alt bakımında, sabunlu su, ıslak mendil (alkol-paraben ve parfüm içeren) kullanmayınız. Akan ılık su altında yıkayabilirsiniz.
  • Bezi yeniden bağlamadan önce poposunu bastırmadan emici bir bez ile kurulayın ve kuru bir havlu üzerinde havalandırın. Belini bir parmak girecek şekilde gevşek bağlayınız.
  • Eğer, tüm bu doğru bakım basamaklarına rağmen pişik oluşur ya da oluşan pişik geçmez ise mutlaka çocuk doktorunuza başvurunuz.

  • Bezin iyice dolmasını beklemeyin. Çiş kaka değdiği anda değiştirin.
  • Özellikle yeni doğan döneminde daha sık ve yapışkan mekonyum (koyu yeşil- yapışkan dışkı) olduğundan bastırmadan ve kaynamış ılık bol sulu yaprak pamuk ile siliniz.
  • Cildin idrar ya da dışkı ile temasını önlemek için araya krem uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde, diş çıkarma, antibiyotik tedavisi alma, ek gıda ya da mamaya geçişte ve gece boyunca bez değişimi yapılmayacak ise mutlaka pişik kremi uygulayın.
  • Pudra kullanmayınız.

Referanslar
Murkof H. Hathaway S. Eisenberg A. Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler, 13. Baskı, İstanbul, Epsilon Yayınları, 2012.
Öner A. Hamilelik Doğum ve Bebek Bakımı Kitabı. 10. Baskı, İstanbul, Klan Yayınevi, 2015.
Kızılkaya Beji N. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları, İstanbul, Nobel Kitapevi, 2015.
Deniz Ç., Görak G., Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Kullanılan Yöntemler, G.O.P. Taksim E.A.H. JAREN 2018;4(1):59-64
Eren T., Oğuz F., Sağlıklı Çocuklarda Tuvalet Eğitimi, Turkish Family Physician, Yıl: 2014 Cilt: 5 Sayı:3
World Health Organization (WHO) 2003. Sun protection a primary teaching resource. http://www.who.int/uv/publications/en/primaryteach.pdf
Hogg T. Blau M. Bebek Bakım Sorunlarına Harika Çözümler, İstanbul, Gün Yayıncılık, 2014.